Acton walczy w stylu grecko-rzymskim

W poniedziałek, Marzec 26, 1888, Joe Acton, który specjalizował się w catchwrestlingu, walczył z profesorem Williamem Millerem, australijski zapaśnik, i wojownik na gołe pięści, w grecko-rzymskim meczu zapaśniczym typu dwa z trzech upadków. Obydwa obozy mężczyzn wierzyły, że zapasy w tym stylu zapewnią im najuczciwszą walkę. Mężczyźni walczyli o $500.00 na bok.

1,500 fans, duży tłum jak na tamte czasy, okazało się, że ogląda zawody na Elite Rink w Filadelfii. Miller zważył 210 funtów, ogromną przewagę wagową nad ważącym 158 funtów Actonem. Acton miał przewagę w zapasach. Miller zbudował swoją atletyczną reputację jako bokser, a nie zapaśnik.

joe-acton

Joe Acton from a 19th Century Illustration (Public Domain)

Acton nie zdobył już tytułu mistrza Ameryki w wadze ciężkiej, ale mógł uważać się za najlepszego zapaśnika typu catch-as-catch-can, nie nazywającego się Evan „Strangler” Lewis. Podczas gdy Acton walczył w meczach typu catch-as-catch-can od czasu imigracji do Ameryki, brał udział w meczach grecko-rzymskich w Anglii.

Sędzia Frank Hall rozpoczął poniedziałkowy mecz o godz 9:00 p.m. Acton rozpoczął mecz w ataku, chwytając ciało, aby podnieść Millera z maty. Miller wysunął się z zamka i wstał. Acton chwycił Millera w pasie, gdy Miller wstał, i popchnął Millera z powrotem na matę. Acton pchnął ramiona Millera na matę podczas pierwszego upadku po czterech minutach, pięćdziesiąt jeden sekund.

profesor William Miller

Profesor William Miller, Australijski zawodnik nagród na gołe pięści i zawodowy zapaśnik (Public Domain)

Po piętnastominutowej przerwie, Miller desperacko naciskał na atak drugiej jesieni. Miller chwycił Actona za ciało. Acton przesunął uchwyt blisko krawędzi maty. Miller spadł z maty, a pęd uniósł go z podwyższonej platformy, na której zmagali się mężczyźni. Upadek nie spowodował obrażeń Millera.

Miller wspiął się z powrotem na platformę, cofnął się na matę i ponownie chwycił Actona za ciało. Miller pracował w chwycie przez pięć minut, po czym zwolnił chwyt. Gdy obaj mężczyźni wstali, Acton pokazał swoją przewagę szybkości, zabezpieczając Millera własnym chwytem. Acton użył chwytu, aby przerzucić Millera na plecy. Acton pracował nad Millerem przez osiem sekund, zanim sędzia Frank Hall zasygnalizował, że Acton wygrał drugą jesień i mecz.

Fan miał wątpliwości, czy Acton strzelił drugą bramkę, gdy Miller próbował wyjść ze swojej niepewnej pozycji. Miller powiedział, że drugi upadek był „upadkiem w locie”, a nie wyraźnym unieruchomieniem barku przez jedną sekundę, jak zgodzili się obaj mężczyźni. Miller powiedział reporterom, że Acton był „najmądrzejszym zapaśnikiem, z jakim Miller kiedykolwiek się spotkał.

Acton zaproponował Millerowi rewanż, chociaż po wygraniu dwóch upadków z rzędu trudniej byłoby przyciągnąć na rewanż dużą publiczność.

You can leave a comment or ask a question about this or any post on my Facebook page lub Twitter profile.

Sources: „Philadelphia Times”. (Filadelfia, Pensylwania), Marzec 27, 1888, p. 1